Navigácia

Chorobnosť detí v MŠ

Chorobnosť detí v materskej škole

Chorobnosť detí v materskej škole

 

Úvod

 

Obdobie jesenných a zimných mesiacov prináša diskusie ohľadom zvýšenej chorobnosti detí v materskej škole. Je to téma, ktorá každoročne rezonuje medzi učiteľkami a rodičmi detí. Materská škola je priestor, kde sa majú zdravé detí hrať, vzdelávať, napĺňať svoje potreby a záujmy. Je na zodpovednosti rodičov, v akom zdravotnom stave dieťa privedú, a na zodpovednosti učiteliek, v akom zdravotnom stave dieťa od rodičov prevezmú. Učiteľky nie sú zdravotné sestry, lekárky a neprináleží im určovať diagnózu dieťaťa, ale trávia s deťmi dostatok času, aby vedeli postrehnúť maličkosti, ktoré zdravie dieťaťa ovplyvňujú, a následne ich tlmočiť rodičom. Obojstranná zodpovednosť za tdravie detí môže byť následne zárukou toho, že v materských školách budú zdravé deti bez rozdielu ročného obdobia, v akom ju navštevujú.

 

 

Legislatívne východiská súvisiace so zdravím dieťaťa v materskej škole

 

Zákon NR SR č. 355/2007 Z. z.  o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „ o ochrane verejného zdravia“) definuje v § 2 ods. 1 písm. h) prevenciu ochorení a iných porúch zdravia ako systém opatrení zameraných na vylúčenie, prípadne zníženie rizika výskytu ochorení a iných porúch zdravia, na ktoré v rozhodujúcej miere vplývajú životné, pracovné a sociálno- ekonomické podmienky a spôsob života, a opatrení zameraných na ochranu, podporu a rozvoj verejného zdravia.

 

§ 24 ods. 6

 

V predškolskom zariadení môže byť umiestnené len dieťa, ktoré

a) je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve,

b) neprejavuje príznaky prenosného ochorenia,

c) nemá nariadené karanténne opatrenie.

 

§ 24 ods. 7

 

Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, ktoré obsahuje aj údaj o povinnom očkovaní, vydá rodičovi, poručníkovi, opatrovníkovi, fyzickej osobe alebo právnickej osobe, ktorej bolo dieťa zverené na základe rozhodnutia súdu podľa osobitného predpisu,31) alebo osobe, ktorá má záujem stať sa pestúnom a má dieťa dočasne zverené do starostlivosti podľa osobitného predpisu 26) (ďalej len „zástupca dieťaťa“), ošetrujúci lekár. Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa na pobyt v kolektíve predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do predškolského zariadenia.

 

§ 24 ods. 8

 

Skutočnosti uvedené v odseku 6 písm. b) a c) potvrdzuje písomným vyhlásením zástupca dieťaťa. Vyhlásenie nesmie byť staršie ako jeden deň. Vyhlásenie predkladá zástupca dieťaťa pred prvým vstupom dieťaťa do predškolského zariadenia a po neprítomnosti dieťaťa v predškolskom zariadení dlhšej ako päť dní.

 

§ 24 ods. 9

 

Fyzická osoba – podnikateľ a právnická osoba, ktoré prevádzkujú predškolské zariadenia (ďalej len „prevádzkovateľ predškolského zariadenia“), sú ďalej povinné:

a) zabezpečiť, aby skutočnosť, či zdravotný stav dieťaťa umožňuje jeho prijatie do zariadenia, zisťovala každý deň zodpovedná osoba pred prijatím dieťaťa do zariadenia,

 

b) zabezpečiť, aby osoba zodpovedná za každodenné prijímanie detí do zariadenia prijala dieťa podozrivé z ochorenia iba na základe vyšetrenia jeho zdravotného stavu ošetrujúcim lekárom,

 

c) zabezpečiť izoláciu dieťaťa od ostatných detí, ak dieťa počas dňa prejavilo príznaky akútneho prenosného ochorenia, dočasný dohľad nad ním a informovanie zástupcu dieťaťa.

 

Zákon NR SR č. 245/ 2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „školský zákon“)

 

 

§ 144 ods. 7

 

Zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka alebo zástupca zariadenia je povinný:

 

a) vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole a na plnenie školských povinností,

b) dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu svojho dieťaťa určené školským poriadkom,

c) dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,

d) informovať školu alebo školské zariadenie o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania

 

V praxi to znamená:

 

l  ak je dieťa neprítomné v materskej škole tri dni, jeho neprítomnosť ospravedlňuje rodič, ak bolo v tomto období choré ( čo oznámi rodič) alebo má materská škola podozrenie, že bolo choré, riaditeľka materskej školy je oprávnená požadovať od rodiča lekárske potvrdenie aj za tieto tri dni,

 

l ak dieťa chýba viac ako tri dni z dôvodu choroby, riaditeľka materskej školy požaduje lekárske potvrdenie (slúži ako doklad o tom, že dieťa je už zdravé) a po piatich a viacerých dňoch aj vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia,

 

l ak je dieťa neprítomné v materskej škole päť a viac dní a nie je choré (dovolenka, pobyt u starých rodičov,...), rodič nepredkladá lekárske potvrdenie, ale len vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia, ktoré nesmie byť staršie ako jeden deň.

 

Všetky legislatívne východiská sú následne podrobne spracované a zapracované na podmienky konkrétnej materskej školy v školskom poriadku materskej školy.

 

Vstup dieťaťa do materskej školy

 

Nástup detí do kolektívu sa prekrýva s príchodom jesene, pre ktorú je typická zvýšená aktivita vírusov. Každé dieťa, ktoré prvýkrát vstupuje do kolektívu medzi iné deti, je zrazu vystavené množstvu nových mikroorganizmov. Medzi odborníkmi panuje zhoda, že dieťa je do kolektívu zrelé po dosiahnutí troch rokov. No platí aj to, že je to veľmi individuálne a niektoré deti, respektíve ich imunita, ešte potrebujú čas. Ak bolo dieťa často choré ešte pred nástupom do materskej školy, môžeme očakávať, že s príchodom medzi deti sa to ešte zhorší. Imunita závisí od mnohých faktorov a postupne dozrieva až do ôsmich rokov dieťaťa.

 

 

Najčastejšie choroby detí predškolského veku

 

Chorobnosť dieťaťa

Výraznejší nárast výskytu infekcií dýchacích ciest však nastáva v čase, keď dieťa zaradíme do kolektívneho zariadenia (jasle, materská škola). Nárast chorobnosti v tomto období však nie je nič neprirodzené ani neočakávané. Dieťa sa dostane do kontaktu s mnohými vrstovníkmi, ktorí sú dôležitým a pestrým zdrojom rôznych mikroorganizmov, často nemajú na dostatočnej úrovni vybudované základné hygienické návyky – umývanie rúk, smrkanie. Jedno dieťa teda predstavuje pre druhé zdroj infekcií, ale nemusí tak vzniknúť začarovaný kruh, z ktorého by sa nedalo vymotať. Dobrou správou je, že imunitná obrana sa postupne vybuduje a zdokonalí a chorobnosť detí postupne klesne. V súčasnosti sú najčastejšími ochoreniami v skorom detskom veku:

 

l infekcie dýchacích ciest,

l hnačkové ochorenia,

l infekcie močových ciest

l kožné infekcie,“

 

Respiračné nákazy

Medzi najčastejšie nákazy, ktoré prekonáva každý človek a samozrejme aj dieťa, patria nákazy dýchacích ciest (respiračné nákazy)

 

Chrípkové infekcie

Pod chorobami z prechladnutia resp. chrípkovými infekciami vo všeobecnosti rozumieme vírusmi vyvolávané akútne infekcie sliznice horných dýchacích ciest a nosa, ktoré pravdepodobne súvisia s oslabením imunitného systému (stresom alebo pôsobením chladu), a nesmú sa zamieňať s chrípkou.

Infekcie horných dýchacích  ciest patria medzi najčastejšie ochorenia v detskom veku. Ide o vírusové ochorenie, prenos vírusov nastáva kvapôčkovou infekciou, čiže kašľom, kýchaním alebo blízkym kontaktom s chorými a vstupnou bránou sú sliznice nosa, hltana, hrtana ale aj dolných dýchacích ciest. Po inkubačnej dobe (bezpríznakovom období) od niekoľkých hodín až do dvoch dní sa vyskytnú prvé symptómy:

 

lOpuch sliznice nosa (upchatý nos), vodový výtok z nosa

l Kýchanie, kašľanie

l Zvýšená teplota (do 38° C)

l Lesklé oči

l Väčšia únavnosť a nechutenstvo
 

Hnačkové ochorenia

Hnačkové ochorenia v mnohých prípadoch u detí vyvolávajú vírusy, no a jbaktérie, predovšetkým salmonela. Ochorenie sa obvykle prejaví do dvoch dní po nákaze, v prípade salmonelózy to môže byť aj pár hodín. Liečba hnačky sa v každom prípade začína diétou, čo znamená piť dostatok tekutín v podobe minerálok, čaju a jesť sucháre, staršie pečivo, varenú ryžu, varené zemiaky, banán, strúhané jabĺčko. Ak po dvoch dňoch diéty hnačka pretrváva (čo je viac ako štyri až šesť riedkych stolíc denne) je vhodné navštíviť lekára a pátrať po príčine. Pri liečbe hnačky možno využiť lieky, ktoré viažu nežiadúce látky v čreve a pomáhajú ich rýchlejšie vylúčiť z organizmu.

 

Ovčie kiahne

Ovčie kiahne patria k najčastejším infekčným ochoreniam. Dieťa sa najčastejšie nakazí v materskej škole alebo škole. Ochorenie sprevádza výsev pľuzgierikov, ktorý trvá asi týždeň. Zhruba po desiatich dňoch, keď prasknú posledné pľuzgieriky, dieťa prestáva byť nákazlivé a získava aj doživotnú ochranu pred nákazou.

 

 

 

 

Novinky

Kontakt

  • Cirkevná materská škola Spišská Nová Ves.
    Markušovská cesta 8

Fotogaléria